İstanbul’un eşi benzeri olmayan konumu, doğası, tarihi dokusu şüphesiz herkesi büyülüyor. Eşsiz Boğaz manzarasına karşı içilen bir kahvenin tadına doyum oluyor. Bu yazımızda sizler için İstanbul’un en iyi manzarasına sahip 10 noktasını ve burada yapabileceğiniz aktiviteleri sıralıyoruz. Gelin, yazımıza beraber göz atalım.

 

1. Pierre Loti Tepesi

İstanbul’da Haliç’i en iyi gören noktalardan biri Pierre Loti Tepesi. Pierre Loti, ismini İstanbul’da uzun yıllar yaşayan Fransız bir yazardan alıyor. Pierre Loti’de Haliç manzarasının keyfini çıkarırken bir taraftan kafe ve restoranlarda vakit geçirebilir, diğer yandan hediyelik eşyalar satılan mağazalardan güzel armağanlar alabilirsiniz. İster arkadaşlarınızla, ister ailenizle Pierre Loti’de keyifli dakikalar geçirebilir ve güzel anılar biriktirebilirsiniz.

 

2. Ulus Parkı

ulus parkı

Ulus Parkı, şüphesiz İstanbul’un en güzel yerlerinden biri. Yemyeşil ağaçlarla bezeli doğası, şehrin orta yerinde doğa severleri mest ediyor. Ayrıca parkın içerisinde hizmet veren kafelerde manzaraya karşı lezzetli yemekler yiyebiliyorsunuz.

 

3. Galata Kulesi

galata kulesi

İstanbul’un en güzel 10 noktasından bahsederken Galata Kulesi’ni anmamak elbette olmaz. Boğaz ve Topkapı Sarayı manzarasına sahip Galata Kulesi tüm ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. İstanbul’a bir tepeden bakmanıza imkân tanıyan bu kule, tarihi dokusu ile sizi zamanda bir yolculuğa çıkarıyor. Siz de sevdiğiniz kişiyi yanınıza alıp biraz sıra beklemeyi göze alarak Galata Kulesi’ne çıkıp manzarayı izleyebilirsiniz. İsterseniz kuledeki restoranda keyifli bir yemek de yiyebilirsiniz.

 

4. Mihrabat Korusu

mihribat korusu

İstanbul’un her noktası ayrı değerli. Boğaz’ın en güzel yerlerinden biri olan Kanlıca’daki Mihrabat Korusu da en güzel 10 nokta listemizde yerini alıyor elbette. Korunun muhteşem yeşilliği, doğası ve Boğaz’a bakan manzarası ile arkadaşlarınızla veya ailenizle şehirden uzakta sakin ve mutlu zaman geçirebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken Kanlıca yoğurdu yemeden gitmeyin.

 

5. Orient Terrace

orient teras

İstanbul’un muhteşem Haliç manzarasına sahip otellerinden Pera Palace’ta bulunan Orient Terrace’ta gün batımını izlemek ayrı bir keyif. Özenle hazırlanmış menüleri ve her adımda tarih kokan muhteşem mimarisi ile Orient Terrace’ta sevdiklerinizle keyif dolu saatler geçirebilirsiniz.

 

6. Fethi Paşa Korusu

Fethi Paşa Korusu

Fethi Paşa Korusu, Üsküdar’ın Kuzguncuk tepesinden Boğaz’ın serin sularına uzanan harika bir alan. Koru, yürüyüş severler için de son derece ideal. Korunun huzur dolu, sessiz ve tertemiz havası şehrin tüm stresinin ve yorgunluğunun atılması için çok uygun bir atmosfer sunuyor. Fethi Paşa Korusu’nda muhteşem bir kahvaltı ile güne başlayıp harika bir yürüyüş yapabilirsiniz. Manzaraya karşı birbirinden güzel fotoğraflar da çekebilirsiniz.

 

7. Yuşa Tepesi

yusa-tepes

Yuşa Tepesi, Beykoz sırtlarında bulunuyor. Çok uzak mesafeler geçilerek gelinmesine rağmen ziyaretçi sayısı oldukça fazla. Tepeye çıkıldığında İstanbul’u adeta uçaktan izliyormuş hissine kapılıyor insan. Kuşbakışı incelendiğinde Boğaz’ın havuzu andıran görüntüsü iç ferahlatıyor.

 

8. Yıldız Parkı

yıldız parkı

Beşiktaş’ta yer alan Yıldız Parkı, Yıldız Sarayı ile Çırağan Caddesi arasında bulunuyor. Çırağan Sarayı’nın da hemen karşısında yer alan parkın en üst kısmına ulaştığınızda Boğaz manzarası size yemyeşil ağaçlar arasından göz kırpıyor. Doğanın tadını çıkarırken kahvenizi de yudumlayabilmek isterseniz buradaki mekânları ziyaret edebiliyorsunuz. Beşiktaş’ın yoğun iş ve trafik stresinden sonra dinlenmek isteyenler için birebir. Parkta ayrıca sevdiklerinizle piknik yaparak da vakit geçirebiliyorsunuz. Düğün fotoğrafları, eğlenceli özçekimler için de Yıldız Parkı mükemmel bir yer.

 

9. Kız Kulesi

kız kulesi

Kız Kulesi, tam anlamıyla İstanbul’un incisi diyebileceğimiz bir mekan. 2000’li yıllarda restorasyondan geçerek günümüzdeki  halini aldı. Kız Kulesi fotoğraf meraklılarının en sevdiği mekanlardan biri. Objektiflere oldukça güzel kareler veren kulede romantik bir akşam yemeği yiyerek deniz havasını içinize çekebilirsiniz. Sevdiklerinizle eşsiz anılar biriktirebilir ve İstanbul’un muhteşem atmosferinde vakit geçirmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

10. Emirgan Korusu

emirgan korusu

Her yıl bahar aylarında Lale Festivali’ne ev sahipliği yapan park, binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Koru içerisinde yer alan restoranlar, ailenizle keyifli yemekler yemek ya da iş yemekleri gerçekleştirmek için gayet uygun. Emirgan’a lale mevsiminde  gelerek harika fotoğraflar çekebilir, banklara oturabilir ve denize karşı muhteşem bir manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap