Eğlenmeyi, öğrenmeyi ve gezmeyi sevenler için yeni bir yıl, onlarca yeni festival anlamına geliyor. Çünkü nerede olursa olsun bir festivale katılıp da eğlenmemek, keyif almamak mümkün değil! Her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın dört bir yanında katılmanızı bekleyen o kadar çok festival var ki! Peki rengarenk caddeler, kalabalık arkadaş grupları, mutlu insanlar gibi harika sahnelere ev sahipliği yapan bu festivaller hangileri? İşte dünyada 2020 yılında yine yüzbinleri kendisine çekecek önemli festivallerden bazıları!

 

Coachella, Amerika Birleşik Devletleri

Coachella

Her yıl tüm dünyanın ilgisini çeken ve dünyanın dört bir yanından katılımcıları ağırlayan Coachella festivali, 2020 yılının Nisan ayında da yüzbineleri kendisine çekecek festivaller arasında ilk sıralarda yer alıyor. Her yıl iki haftaya yayılarak düzenlenen Coachella, 2020 yılında 10-12 ve 17-19 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek. İndio Çölü’nde gerçekleştirilecek bu önemli festivalde uyku tulumları, çadırlar ve ilginç süslemeler eşliğinde çölde kamp yapma deneyimi yaşayabilirsiniz. Daha da önemlisi ünlü DJ performanslarını birbirinden özgün kıyafetler içerisinde izleyebilirsiniz.

 

Fuji Rock Festivali, Japonya

Fuji Rock Festivali

2020 yılının dikkat çeken festivallerinden biri de volkanik bir dağ olan Fuji’nin eteklerindeki alternatif bir rock müzik festivali olarak karşımıza çıkıyor. Fuji Rock Festivali, 21-24 Temmuz tarihleri arasında Japonya, Niigata’da gerçekleştirilecek. Her günün ayrı fiyatlandırıldığı biletler ise şubat ayında satışa çıkacak. Siz de yaz aylarını deniz, güneş ve sahillerden ibaret saymıyorsanız rotanızı bu ilginç festivale çevirebilirsiniz.

 

EXIT Festivali, Sırbistan

EXIT Festivali

Festivalleriyle ünlü Sırbistan, 2020 yılında da yine yüzbinleri kendisine çekecek! Sırbistan, Novi Sad temmuz ayında müzik ve ışık şovlarıyla ünlü EXIT Festivali’ne en sahipliği yapıyor. Bir yandan eğlenirken bir yandan da deniz, güneş ve kumun tadını çıkarabileceğiniz festival 9-12 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Petrovaradin Kalesi’nde düzenlenen etkinlik için çadırda veya şehir merkezindeki günlük evlerde, otellerde konaklayabilirsiniz.

 

Sziget Festivali, Macaristan

Sziget Festivali

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de her yıl Ağustos’ta düzenlenen Sgizet Müzik Festivali, bu yıl da 5-11 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Beş gün sürecek festival için biletler şimdiden satışta. Tuna Nehri üzerindeki oldukça geniş bir ormanlık alana yayılan festival, her yönüyle baş döndürücü!

 

Burning Man Festivali, Amerika Birleşik Devletleri

Burning Man Festivali

Burning Man için dünyanın en ses getiren festivali desek hiç de abartmış olmayız. Tıpkı Coachella gibi tüm dünyada ilgi gören bir diğer çöl festivali olan Burning Man, 1986’dan beri düzenleniyor. Black çölünde gerçekleştirilen festival, o yıldan beri her yıl stil, müzik ve kültür fırtınaları estiriyor. Burning Man’in bu yıl 30 Ağustos- 7 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ocak ayından itibaren satışa çıkan biletleri ise olabildiğince erken satın almak gerekiyor!

 

Oktoberfest, Almanya

Oktoberfest

2020 yılının beklenen festivallerinden biri de şüphesiz Oktoberfest! Almanya, Münih’te gerçekleştirilen festival için kutlama alanlarına giriş ücretsiz! Yalnızca yeme-içme, konaklama için ödeme yapmanız gerekiyor. Bu yıl 19 Eylül- 4 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilmesi gereken festivalde yine geleneksel elbiseleriyle bira ikram eden yerliler ve kendisini müziğin ritmine kaptıran turistler bir arada olacak!

 

Rio Karnavalı, Brezilya

Rio Karnavalı

İlk olarak 1900’lerde ortaya çıkan ve o andan beri tüm dünyayı kasıp kavuran Rio Karnavalı, sambanın başkenti Rio de Janeiro’da düzenleniyor. 2020 yılında 21-26 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planan karnaval için bilet almakta acele etmeniz gerekiyor. Egzotik kostümler, çılgın dansçılar ve susmayan ritimler size unutulmaz bir deneyim yaşatacak!

 

Tayland Su Festivali (Songkran), Tayland

Songkran

Phuket Adası’nda gerçekleştirilen ve Songkran adıyla da bilinen Su Festivali’nin 2020 yılında, 13-15 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Buda heykellerinin kutsal törenlerle yıkandığı ve böylece ruhların temizlendiğine inanılan festivalde, ıslanmayan kalmıyor! Ayrıca Tay Yeni Yılı’nın gelişini sembolize eden bu ritüele katılarak siz de elinize bir su tabancası alıp geçmişin yüklerinden kurtulabilirsiniz. Sokak etkinliklerine katılımın ücretsiz olduğunu da unutmadan belirtelim.

İlgili Yazılar

Yorum Yap