Kış tatillerini keyifli kılan en güzel detaylardan biri sanıyoruz kış sporlarıdır. Üstelik ülkemizde bir yandan kış sporları yaparken diğer yandan kar manzarasına karşı dinlenmenin tadını çıkarabileceğiniz pek çok seçenek bulunur. Peki, hazır kayak sezonu yaklaşmışken kayak için gidilebilecek yerler hangileridir? İşte Türkiye’de kayak yapabileceğiniz birbirinden özel destinasyonlar!

 

Uludağ, Bursa

Uludağ

Kayak tatili denilince ilk akla gelen destinasyon Uludağ olsa gerek. 2543 metre yükseliği ile Batı Anadolu’nun en büyük dağı olan Uludağ, kayak için son derece uygun pistlere sahiptir. Elbette bölgede kayak dışında snowboard, buzpateni gibi kış sporları da yapmak mümkündür.

 

Kartalkaya, Bolu

Kartalkaya

Bolu’nun doğusunda yer alan Kartalkaya da ülkemizdeki keyifli kayak tatili lokasyonlarındandır. Çam ağaçları ile dolu bölgede farklı zorluk seviyelerine ait 21 adet kayak pisti bulunmaktadır. Siz de kayak yapmak ve kar manzarasının tadını çıkarmak için rotanızı Bolu’ya çevirebilirsiniz.

 

Erciyes, Kayseri

Erciyes dağı

Kayseri’nin güneyinde bulunan volkanik bir dağ olan Erciyes de Türkiye’de kayak yapabileceğiniz keyifli destinasyonlar arasında yer alır. Türkiye’nin en yüksek 5. dağı olarak bilinen Erciyes’de farklı zorluk derecelerinde 32 adet pist bulunmaktadır.

 

Sarıkamış, Kars

Sarıkamış

Kars sınırları içerisinde yar alan Sarıkamış Kayak Merkezi, dünyada sadece Alp Dağları’na mahsus olan kristal kar özelliğine sahiptir. Nem oranı düşük olduğu için yağan kar buzlanmaz ve kristalize formunu uzun süre koruyabilir. Sarıçam ormanları ile kaplı bölgede uzunluğu 12 km’yi bulan 5 etaplı pist bulunmaktadır.

 

Palandöken, Erzurum

Palandöken

Ülkemizdeki bir diğer kayak tatili rotası ise Erzurum’daki Palandöken Kayak Merkezi’dir. Toplam 22 adet piste ev sahipliği yapan bölgede kaliteli kar, uzun kış ve yüksek irtifa sayesinde sınırsız kayak keyfi yapmak mümkündür.

 

Davraz, Isparta

Davraz

Davraz Dağı, Akdeniz’in popüler kayak merkezlerinden biridir. Bölgede Eğirdir Gölü’nün muhteşem manzarası eşliğinde kayak yapmak mümkündür. Merkez, tehlikesiz rotaları ve uzun parkurları sebebiyle her seviyedeki kayak severe uygundur.

 

Ilgaz, Kastamonu

Ilgaz dağı

Ilgaz Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Ilgaz Kayak Merkezi de keyifle kayak yapabileceğiniz destinasyonlardan biridir. Merkezde farklı zorluk seviyelerinde 3 adet pist bulunmaktadır.

 

Kartepe, Kocaeli

Kartepe

İstanbul’a en yakın kayak merkezi olan Kartepe, doğal güzelliği ve Sapanca Gölü sayesinde her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Merkezde farklı zorluk derecelerinde 4 adet kayak pisti bulunmaktadır.

 

Saklıkent, Antalya

Saklıkent

Antalya’da bulunan Saklıkent Kayak Merkezi, 500 dağ evi ve kayak tesisleriyle oldukça zengin bir kayak kompleksidir. Özellikle Şubat- Mart ayları arasında gündüz kayak yapıp öğleden sonra denize girebileceğiniz bir destinasyon olması sebebiyle yoğun ilgi görmektedir. 2550 metre yükseklikte bulunan Saklıkent’te ayrıca farklı zorluk derecelerinde 5 adet pist yer almaktadır.

 

Denizli

Denizli kayak merkezi

Pamukkale’den sonra Denizli’nin ikinci beyazı olan Denizli Kayak Merkezi, kış sporlarını keyifle yapabileceğiniz destinasyonlar arasındadır. Merkezde farklı zorluk seviyelerinde 6 adet pist bulunmaktadır.

 

Salda, Burdur

Salda

Salda Kayak Merkezi, benzersiz Salda Gölü manzarası eşliğinde kayak yapabileceğiniz son derece keyifli bir kayak rotasıdır. 2079 metre yükseklikteki merkezde farklı zorluklarda 5 adet pist bulunmaktadır.

İlgili Yazılar

Yorum Yap